ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ 2023-2024

Ενημερωτικό σημείωμα- Ανακοίνωση

Προς: Μαθητές, γονείς & εκπαιδευτικούς του

ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΑΡΩΝΙΔΑΣ

Σας ενημερώνουμε ότι στο σχολείο κάθε Παρασκευή από 24-11-2023  λειτουργεί το Τμήμα Ψυχολογικής Υποστήριξης του σχολείου με τοποθετημένη υπεύθυνη ψυχολόγο από το Υπουργείο Παιδείας  με στόχο την κοινωνικοσυναισθηματική και μαθησιακή υποστήριξη των μαθητών και των οικογένειών τους.

Προκειμένου η ψυχολόγος μας  να προσφέρει τις υπηρεσίες της στους μαθητές που το έχουν ανάγκη, είναι απαραίτητη η σύμφωνη γνώμη των γονέων τους. Για τον λόγο αυτό, θα ζητηθεί από τον γονέα του/της  μαθητή/τριας να υπογράψει μια υπεύθυνη δήλωση ότι αποδέχεται τη συνεργασία με την ψυχολόγο.

Η ψυχολόγος  θα βρίσκεται στο σχολείο μας κάθε Παρασκευή  και συνιστάται η τηλεφωνική επικοινωνία για τον ορισμό ραντεβού δια ζώσης.

Οποιοδήποτε περιεχόμενο της επικοινωνίας σας με την Ψυχολόγο, υπάγεται αυστηρά στον κανονισμό για την Προστασία Προσωπικών Δεδομένων (GDPR), όπως ορίζει ο Κώδικας Δεοντολογίας Ψυχολόγων σχετικά με την τήρηση του απορρήτου. Αυτό σημαίνει πως κανένας άλλος εκτός από την ψυχολόγο δεν έχει πρόσβαση σε αυτά τα δεδομένα. Μοναδική εξαίρεση λύσης του απορρήτου αποτελεί η υποψία πραγματικής πρόκλησης βλάβης στον εαυτό ή σε κάποιον άλλο· στην περίπτωση αυτή ενημερώνεται ο κατάλληλος φορέας προκειμένου να διασφαλιστεί η προστασία και η ασφάλεια του ατόμου.

Με εκτίμηση,

Αλεξίου Εύα