Λιομάζωμα – Βιωματική Δραστηριότητα 2023-2024

Στα πλαίσια του μαθήματος “Εργαστήριο Δεξιοτήτων – Θεματική ενότητα: Ζω καλύτερα-Ευ Ζην” την Πέμπτη 09/11 και την Παρασκευή 10/11, οι μαθητές του σχολείου μας χωρισμένοι σε ομάδες επιδόθηκαν με ζήλο στο μάζεμα των ελιών που βρίσκονται στον προαύλιο χώρο.

Συνεργάστηκαν αποτελεσματικά χρησιμοποιώντας κατάλληλα υλικά, όπως λιόπανα, σκάλα, τσουγκράνες, κουβάδες, μεγάλα δοχεία.

Έπειτα, άλλη ομάδα μαθητών ανέλαβε το “καθάρισμα” των ελιών καθώς και την τοποθέτησή τους σε δοχεία με νερό, το οποίο θα ανανεώνεται καθημερινά για 2 εβδομάδες περίπου – προκειμένου οι ελιές να ξεπικρίσουν έτσι ώστε αργότερα να αλατιστούν και τέλος να διατηρηθούν σε βάζα με λάδι.

Η δραστηριότητα αυτή έδωσε στα παιδιά, για άλλη μία χρονιά, την ευκαιρία να έρθουν σε άμεση επαφή με τη φύση, να εφαρμόσουν τα ίδια παραδοσιακές μεθόδους συγκομιδής καρπών και να μα΄θουν περισσότερα για τα πολύτιμα οφέλη της ελιάς και του ελαιολάδου στην υγεία μας.