Συμμετοχή στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φυσικής “Αριστοτέλης”

Την Παρασκευή 8 Μαρτίου 2024 διενεργήθηκε ενδοσχολικά ο Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικής «Αριστοτέλης 2024».Το σχολείο μας συμμετείχε με μαθητές από όλες τις τάξεις. Οι Πανελλήνιοι Διαγωνισμοί Φυσικής «Αριστοτέλης» πραγματοποιούνται κάθε χρόνο με την άδεια του Υπουργείου Παιδείας, με την επιστημονική ευθύνη του Τμήματος Φυσικής του Πανεπιστημίου Αθηνών και της Ελληνικής Εταιρείας Φυσικής για την Επιστήμη και την Εκπαίδευση, σε όλα τα σχολεία της χώρας και σχολεία του εξωτερικού. Πιο συγκεκριμένα, θέτουν ως στόχο τη βελτιστοποίηση της εκπαίδευσης στη φυσική καθώς την εμπλουτίζουν με πρωτότυπα θέματα πάνω στο γνωσιακό αντικείμενο και εξοικειώνουν τους μαθητές με θέματα που άπτονται της επιστημονικής μεθοδολογίας της φυσικής. Οι μαθητές του σχολείου μας ανταποκρίθηκαν με θέρμη και επιτυχία στην πρόκληση, ενώ ταυτόχρονα ξεχώρισαν για τη δημιουργικότητα, την ευγενή άμιλλα και την κριτική τους σκέψη.

Αφήστε ένα σχόλιο