Εορτασμός 28ης Οκτώβρη 2023

Την Παρασκευή 27/10/2023 οι μαθητές του Γυμνασίου Σαρωνίδας τίμησαν την εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Μετά την ανάγνωση του πρακτικού του συλλόγου καθηγητών του Γυμνασίου από την κα Αθηνά Γατσιού, έγινε η παράδοση της Σημαίας από τη Διευθύντρια  στο μαθητή του σχολείου μας Χρυσοβαλάντη Καρασταμάτη καθώς και η επίδοση των αριστείων- βραβείων, επαίνων προσωπικής βελτίωσης και ειδικών επαίνων στους μαθητές και τις μαθήτριες για τη σχολική χρονιά 2022-2023.

Στη συνέχεια οι μαθητές παρακολούθησαν την επετειακή εκδήλωση, όπου μέσα από αναγνώσεις κειμένων, προβολή αρχειακού υλικού, τραγούδια και θεατρικά δρώμενα παρουσιάστηκε  το ιστορικό πλαίσιο του ελληνοϊταλικού πολέμου και της γερμανικής κατοχής στην Ελλάδα.

Υπεύθυνες για την οργάνωση της γιορτής ήταν οι καθηγήτριες Έλενα Ρουμπιέ και Αθηνά Γατσιού.

Την ημέρα της εθνικής επετείου οι μαθητές του σχολείου μας παρέλασαν με μεγάλη επιτυχία στη Σαρωνίδα παρουσία εκπροσώπων της δημοτικής και πολιτικής ηγεσίας και πλήθους κόσμου που τους χειροκρότησε.