ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΔΙΑΚΡΙΣΗ

ΤοΓυμνάσιο Σαρωνίδαςδιακρίθηκε στονΠανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό με θέμα «Το Κλίμα αλλάζει… αλλάζω ζωή!», ο οποίος εντάσσεται στις εκπαιδευτικές δράσεις του ολοκληρωμένου έργου «LIFE-IP AdaptInGR- Boosting the implementation of adaptationpolicyacrossGreece» (LIFE17 IPC/GR/000006), από την Ελληνική Εταιρεία Περιβάλλοντος και Πολιτισμού σε συνεργασία με το Υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας (ΥΠΕΝ), καταλαμβάνοντας την 3η θέση στην κατηγορία Επιτραπέζιο Παιχνίδι.

Οι μαθητές της Β’ τάξης του Γυμνασίου Σαρωνίδας, υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριάς τους κας Αικατερίνης Βλάχου (Χημικός), δημιούργησαν ένα επιτραπέζιο παιχνίδι με τίτλο «Βιώσιμη Γη», με σκοπό την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα που αφορούν την κλιματική αλλαγή και τη βιωσιμότητα. Το σχολείο μας διακρίθηκε ανάμεσα  σε μεγάλο αριθμό σχολείων (Δημόσιων και Ιδιωτικών) από ολόκληρη τη χώρα.

Παρακολουθήστε την εκδήλωση της ανακοίνωσης των αποτελεσμάτων στον παρακάτω σύνδεσμο: